Dotychczasowe działania

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie czynnie włączyliśmy się w pomoc Ukraińcom. Planowaliśmy i wyjeżdżaliśmy z pomocą humanitarną za polską granicę. Dodatkowo pomagają nam osoby prywatne z Polski z zagranicy oraz organizacje pozarządowe. 

Do tej pory zorganizowaliśmy 4 główne wyjazdy w obwód kijowski, w tym szczególnie w okolice Wasylkowa:

25-26 luty 2022 r. 

Drugiego dnia wojny pojechaliśmy w okolice Żytomierza by ewakuować kobiety i dzieci mieszkające w tamtym regionie. Jadąc w tamtym kierunku samochód zapakowany był żywnością i benzyną. Żywność została przekazana żołnierzom po stronie ukraińskiej.

8-9 marzec 2022 r. 

Kilkanaście dni później zorganizowaliśmy pomoc i pojechaliśmy do samego Wasylkowa. Był to najniebezpieczniej wyjazd – w tym okresie trwały bardzo ciężkie walki o Kijów. W Żytomierzu i jego okolicach byli już rosyjscy żołnierze. Podczas tego wyjazdu przywieźliśmy dwoma samochodami sprzęt taktyczny, ubrania, żywność, środki higieniczne i medyczne. 

Po chwili odpoczynku, wypakowaniu samochodów i zabraniu osób (głównie kobiet i dzieci), wyjechaliśmy z powrotem do Polski. 

Zabranie kobiet i dzieci z tamtych rejonów było bardzo ważne. Po pierwsze po przyjeździe do Polski były bezpieczne. Po drugie mężczyźni, którzy zostali na miejscu byli spokojni o swoją rodzinę i mogli walczyć o swój kraj. Jednak wyjazd dla tych kobiet był bardzo trudny, większość z nich płakała całą drogę, bo nie wiedziały czy jeszcze kiedykolwiek zobaczą swoich mężów, partnerów, ojców czy synów. 

17-18 marzec 2022 r.

Kolejny wyjazd był już mniej stresujący dla nas, gdyż wiedzieliśmy gdzie dokładnie jedziemy i co nas czeka po drodze. Tym razem przywieźliśmy żywność, sprzęt taktyczny i medyczny dla żołnierzy i lokalnej ludności.  

Po przyjeździe, rozpakowaniu samochodów, krótkim odpoczynku i zabraniu osób – kobiet, dzieci, starszych i niepełnosprawnych wracaliśmy do Polski. 

9-10 kwietnia 2022 r.

Ostatni wyjazd przebiegł podobnie jak poprzedni. Znaliśmy już drogę, wiedzieliśmy co nas czeka. Sytuacja w okolicach Żytomierza była spokojniejsza i bezpieczniejsza. Tym razem również przywieźliśmy pomoc w postaci żywności, sprzętu medycznego i taktycznego. Dodatkowo podczas tego wyjazdu zostawiliśmy busa towarowego, którego Ukraińcy będą mogli wykorzystywać do przewożenia sprzętu, wyposażenia, żywności czy ludzi.

Podsumowując nasze 4 wyjazdy:

  • przekazaliśmy cztery samochody: terenowe suv’y oraz bus transportowy, które zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt do naprawy w trudnych warunkach terenowych (m.in. zestaw naprawczy do opon, dodatkowe opony, podnośniki).
  • przekazaliśmy sprzęt medyczny, taktyczny, żywność, odzież za ok. 200 tys. PLN,
  • przywieźliśmy do Polski ok. 60 osób, w tym głównie kobiety, dzieci, niepełnosprawni.

Cały czas pomagamy i przewozimy sprzęt taktyczny i medyczny na stronę ukraińską dla żołnierzy ukraińskich. Nadal potrzebny jest sprzęt medyczny i taktyczny dla ukraińskich żołnierzy i medyków. Przygotowujemy kolejne samochody do przewozu sprzętu i osób rannych.  

Ale oczywiście nasze osobiste wsparcie nie było wystarczające biorąc pod uwagę istniejące potrzeby. Dlatego postanowiliśmy powołać Fundację Linia Frontu, aby nasza pomoc była bardziej skuteczna.